Loading...وقتی کودکتان غذا را پس می زند، چه عکس العملی باید نشان دهید؟

مثل خیلی موارد دیگر در زندگی، زمانی که یک غذای جدید را برای کودکتان آغاز می کنید، اگر بار اول موفق نبودید، دوباره و دوباره سعی کنید.


وقتی کودکتان غذا را پس می زند، چه عکس العملی باید نشان دهید؟

خیلی کم هستند کودکانی که در همان اولین لقمه، از هر غذایی خوششان بیاید. تا قبل از آنکه کودک تازه کار شما خوردن غذای جدید را قبول کند ( و ببلعد) اغلب پنج، ده، و حتی پانزده بار لازم است آن را امتحان کند. به یاد داشته باشید که شما فقط با غده ­های چشایی فوق العاده حساس سروکار ندارید بلکه با یک حس رو به رشد برای ابراز وجود (مامان من اینو میخورم، مامان من او غذا رو نمیخورم) نیز رو­ به­ رو هستید.

خوشبختانه تقریبا همه کودکان، زمانی که واقعا گرسنه هستند غذای خود را می خورند اما روش های تغذیه ­ای هم هستند که می توان برای کودکان حساس تر به کار برد.

در مسیر حرکت کودک رفتار کنید. معمولا کودکان دوست دارند قبل از اینکه غذا را بچشند کاملا آن را آزمایش کنند یعنی قبل از اینکه غذا به زبانشان بخورد آن را با دستانشان لمس کنند، له کنند یا بو کنند. از این کار ناراحت نشوید هر چه که نسبت به غذا و (خوردن بی توجه باشید) کودکتان کمتر زمان غذا خوردن را به جار و جنجال می کشد.

به غذا مزه بدهید. برخی از کودکان غذا­های جدید را پس می­زنند چون این غذاها بی مزه هستند. در این موارد به غذایی که دوست دارد کم کم از آن غذای بی مزه اضافه کنید. به تدریج بیشتر اضافه کنید تا زمانی که بتوانید هر کدام از غذاها را به طور جداگانه به او بدهید.

روشتان را عوض کنید. هیچ وقت نمی دانید که چه چیزی غدد چشایی کودکتان را تحریک خواهد کرد. گاهی اوقات حتی غذایی که پیش از این مورد علاقه کودک بوده ناگهان پس زده می شود. در این مواقع سعی کنید که در ظروف دیگری غذا را سرو کنید، قاشق های متفاوت به او بدهید یا اگر تا قبل از این گرم به او غذا می دادید این بار غذای سرد را امتحان کنید، یا بدون شیر، و یا به صورت انگشتی و نه با قاشق، یا غذا را با پنیر مزه دار کنید. این کارها به این علت است که دوباره علاقه و توجه کودک را به غذا جلب کنید.

چنگال را به او بدهید. حس استقلال را در کودک خود افزایش دهید و با تهیه ظروف غذاخوری کوچک مخصوص خودش مهارت های حرکتی ظریف را در او پرورش دهید. خواهید دید که بیشتر از اینکه غذا را پس بزند انگیزه خوردن پیدا می کند.

ترجمه: خاطره


برچسب ها:

تغذیه کودک


نظرات

 ارسال نظر

نام
ایمیل ضروری
وب سایت / وبلاگ
پیغام ضروری
کد مقابل را وارد کنید ضروری
اگر کد خوانا نیست اینجا را کلیک کنید