Loading...چرا گوجه فرنگی برای سلامتی مناسب است؟

گوجه فرنگی خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.


چرا گوجه فرنگی برای سلامتی مناسب است؟

گوجه فرنگی نه تنها یکی از بترین مواد غذایی است بلکه یکی از سودمند ترین آنها از لحاظ تغذیه ای است. همانگونه که در جدول می بینید گوجه فرنگی ها از منابع مهم ویتامین ها و مواد معدنی هستند. آن ها از لحاظ ویتامین C بالا و ویتامین A زبانزد هستند. 

مواد مغذی موجود در گوجه قرمز رسیده 
• اندازه معمولی 5 انس (148 گرم) 
• کالری 35 
• پروتئین 1 گرم 
• کربوهیدرات 6 گرم 
• چربی 1 گرم 
• سدیم 10 میلی گرم 
• پتاسیم 360 میلی گرم 
• فیبرهای غذایی 1 گرم 

% ارزش غذایی روزانه 
• ویتامین A 20 درصد 
• ویتامین C 40 درصد 
• پتاسیم 10 درصد 
• آهن 2 درصد 

بررسی جزئیات موضوع " گوجه فرنگی خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد" در یک تحقیق علمی مشخص شده است. خوردن گوجه فرنگی یا ترکیبات شامل گوجه فرنگی محافظت قوی در برابر هرگونه سرطان ایجاد می کند. دکتر Edward Giovannucci مسئول محققین سرطان در دانشگاه هاروارد، بعد از کار کردن روی 72 نمونه به این نتیجه رسیدند که گوجه فرنگی ها اثر سلامتی خیلی خوبی دارند. 
داده های مورد بررسی ها روی سرطان پروستات و ریه و معده از همه بهتر جواب داده است. بلکه همچنین می توان این داده ها را به سایر سرطان ها مثل سرطان سینه، لوزوالمعده، حلق، دهان و گردن نیز تعمیم داد. در ارتباط با گفته های دکتر Giovannucci این فواید هم در گوجه فرنگی های تازه و هم در گوجه فرنگی های پروسه شده وجود دارد. 
تحقیقات نشان داده که ماده موجود در گوجه فرنگی به نام لیکوپن در برابر رادیکال های آزاد مقابله می کند. اما محققین بر این باورند که محافظت در برابر سرطان بیشتر از واکنش داخلی میان کیلوپن ها سایر مواد فیتو شیمیایی و مواد مغذی درون گوجه فرنگی است. 

فهرست مواد مغذی گوجه فرنگی 
گوجه فرنگی ها بسته هایی از ویتامین های ارتقا دهنده سلامت و مبارز با بیماری ها هستند. در واقع آنتی اکسیدان لیکوپن در این مورد موثر است. 

آنتی اکسیدان ها 
ترکیباتی هستند که توانایی غیر فعال کردن رادیکالهای آزاد مضر را دارند. مواد غذایی شامل آنتی اکسیدان بالا، از بدن در برابر بیماریهایی مثل سرطان، انسداد رگهای قلب و آب مرئارید محافظت می کنند. اگر مواد غذایی ویتامین و مواد معدنی نداشته باشند اما از خود فعالیت های آنتی اکسیدانی نشان دهند یعنی اینکه در ساختارشان مواد فیتوشیمیایی داشته اند که لیکوپن یکی از مثالهای فیتوشیمیایی با قابلیت اکسداسیون بالاست که در گوجه فرنگی موجود است. 

بتا کاروتین 
کاروتینوئید در گوجه فرنگی با بالاترین فعالیت ویتامین A موجود است. همچنین فعالیت های آنتی اکسیدانی نیز دارد. زمانی بود که یکی از مهمترین نقش ها در جلوگیری از سرطان را بر عهده داشت اما تحقیقات جدید علمی دلگرمی کمتری به این مسئله نشان می دهد. احتمالا به این دلیل که بتا کاروتین به تنهایی مورد بررسی قرار گرفته بدون در نظر گرفتن ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها. 

کاروتینوئید 
منبع اصلی ویتامین A در گوجه فرنگی کاروتینوئیدها رنگدانه های گیاهان هستند که مسئولیت رنگ قرمز در گوجه فرنگی را برعهدا دارد. این مواد در چربی ها قابل حل هستند و این به این معنی است که در حضور چربی یا روغن بهتر جذب می شوند و در نهایت به ویتامین A تبدیل می شوند. که برای دید مورد نیاز است. همچنین باعث رشد و تولید مثل سیستم ایمنی بدن می شود. 
کاروتینوئید های مختلفی در گوجه فرنگی موجود است که شامل بتا کاروتین و لیکوپن است. یک گوجه فرنگی معمولی شامل 20% از ویتامین A مورد نیاز بدن برای مصرف روزانه می باشد. مواد فیتوشیمیایی صدها ترکیب مختلف هستند که بطور طبیعی توسط گیاهان تولید می شوند و یکدیگر را از بیماری ها محافظت می کنند. 

رادیکال های آزاد 
آنتی اکسیدان های واکنشی محصول جانبی اکسیداسیون ایجاد شده توسط متابولیسم و فاکتورهای محیطی مثل آلودگی هاست. کمبود الکترون رادیکال های آزاد باعث می شود که بخواهند از مولکول های دیگر الکترون بدزدند و این باعث می شود که یک واکنش زنجیره ای اتفاق بیفتدکه باعث آسیب های سلولی شود. این ضرر می تواند اثرات بنیادی ایجاد کند و باعث بیماری های انحطاطی و پروسه های کهنگی سلولی گردد. اگر یک رادیکال آزاد به مولکولهایی که در یک تولید مثل نرمال سلولی هستند، حمله کند، سلول ممکن است سرطانی شود. 
رادیکالهای آزاد می توانند به مولکولهایی که مسئول انتقال کلسترول به رگهای خونی هستند آسیب برسانند که این آسیب منجر به تجمع پلاکت ها در رگهای خونی می شود. تحقیقات نشان داده که لیکوپن باعث کم رادیکال های آزاد می شود. 

ویتامین C 
به اسکوربیک اسید ها بر می گردد، ویتامین ها نقش اساسی در مقابله با عفونت ها بازی می کنند و لثه ها را محکم می کنند و زخم ها را بهبود می بخشند. ویتامین ها همچنین در سلامت استخوان و متعادل سازی فشارخون نقش بسزایی دارند. یک گوجه فرنگی متوسط 40% از ویتامین C مورد نیاز بدن را تامین می کند. این ویتامین همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند که نقشهای متعددی را در جلوگیری از بیماری های مزمن مثل سرطان و بیماری های قبلی ایفا می کند. 


برچسب ها:

گوجه فرنگی
  • منبع: فریا
  • تاریخ: پنجشنبه 16 شهریور 1391 - 21:14
  • نویسنده: کیا
  • بازدید: 4805
  • بخش: آشپزی


نظرات

 ارسال نظر

نام
ایمیل ضروری
وب سایت / وبلاگ
پیغام ضروری
کد مقابل را وارد کنید ضروری
اگر کد خوانا نیست اینجا را کلیک کنید